Wkładki wewnątrzmaciczne to środki antykoncepcyjne, pozwalające kontrolować płodność. Ich skuteczność jest bardzo wysoka: prawidłowo stosowane chronią od ciąży w 99%. Są nawet używane do antykoncepcji awaryjnej po seksie bez zabezpieczenia. Zewnętrznie większość spirali, które są obecnie używane, przypomina literę T z różnymi ogonami. Jednak są też inne formy implantów wewnątrzmacicznych.

Rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych

Wkładki są podzielone na dwa typy:

• Wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca miedź

• Wkładka wewnątrzmaciczna ze składnikiem hormonalnym

Miedziane urządzenie wewnątrzmaciczne

Zasada działania jest następująca: miedź wspomaga aseptyczne stany zapalne w macicy. Aseptyczny oznacza, że nie dzieje się to z powodu zarazków. Jednak działanie miedzi zmienia skład śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dostanie się do jamy macicy. Ponadto miedź zapobiega przyczepianiu się jaja do ściany macicy.

Wkładka wewnątrzmaciczna ze składnikiem hormonalnym

Są to spirale wykonane z tworzywa sztucznego, w skład którego wchodzi progesteron, analog ludzkiego hormonu, który zapobiega ciąży. Zakłócają również implantację plemników i komórek jajowych, a jednocześnie hamują owulację u niektórych kobiet.

Jak długo działa wkładka wewnątrzmaciczna

Spirale różnych producentów i o różnych składach są instalowane na okres od trzech do dziesięciu lat. Urządzenie wewnątrzmaciczne kosztuje całkiem sporo. Jednak w dłuższej perspektywie jest jedną z najtańszych metod antykoncepcji dla kobiet prowadzących regularne życie seksualne.

Jak zainstalować spiralę

Tylko lekarz może zainstalować dowolną spiralę oraz ją usunąć. Dlatego nie możesz obejść się bez konsultacji ze specjalistą, który pomoże ci wybrać lekarstwo wkładkę i zdecyduje o instalacji. Zwykle jest to prosta procedura, a powikłanie perforacji macicy jest niezwykle rzadkie. Czasami spirala może również wypaść. Dlatego w ciągu pierwszych trzech miesięcy musisz regularnie odwiedzać ginekologa, a lekarz sam wyznaczy harmonogram.

Jak instalowane jest urządzenie wewnątrzmaciczne

Po instalacji nie czujemy obecności wkładki. Tylko dwie krótkie „anteny” są uwalniane z kanału szyjki macicy. Następnie pomogą również ginekologowi usunąć spiralę. Nie przeszkadzają one w życiu codziennym, w tym podczas seksu. Czasami po instalacji kobieta może odczuwać dyskomfort i zawroty głowy, ale te szybko ustępują. Sam zabieg nie jest przyjemny, ale niewiele gorszy od zwykłego badania ginekologa.

Jakie są zalety wkładki wewnątrzmacicznej

Główną zaletą jest niezawodność antykoncepcji. Nic tutaj nie zależy od kobiety, jej partnera i masy czynników zewnętrznych. Prezerwatywy pękają, można zapomnieć o pigułce, a spirala pozostaje na miejscu. Dodatkowo cewkę mogą stosować kobiety karmiące piersią, które nie mogą używać hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W większości przypadków kobiety w ogóle nie zauważają spirali. Wbrew powszechnemu przekonaniu spirala może być zainstalowana u kobiet, które nigdy wcześniej nie rodziły lub zaszły w ciążę (ale lepiej używać spirali, kiedy narządy wewnętrzne są już w pełni ukształtowane). Cewki mają odwracalny efekt i możesz zajść w ciążę dosłownie w pierwszym miesiącu po zdjęciu cewki. Ponadto spirale nie zwiększają ryzyka raka i mogą być łączone z dowolnymi lekami.

Kiedy nie możesz założyć wkładki wewnątrzmacicznej

Choroby zakaźne narządów miednicy (w tym choroby przenoszone drogą płciową lub związane z powikłaniami po przerwaniu ciąży). Oznacza to, że najpierw leczymy infekcje, a następnie wprowadzamy spiralę. Przeciwwskazaniem są choroby onkologiczne macicy lub szyjki macicy. Krwawienie z pochwy niewiadomego pochodzenia. W przypadku cewki z hormonami istnieją dodatkowe ograniczenia, takie jak przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Warto przeczytać