Jeśli zamierzasz zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, musisz wiedzieć, że organizm na pewno na to zareaguje. Niestety, wiele kobiet zauważa negatywny wpływ odstawienia hormonów na organizm jako całość. Jaka jest przyczyna skutków ubocznych odstawienia hormonów i jak można je zminimalizować? Dlaczego ciało się buntuje? Po rezygnacji z antykoncepcji wiele kobiet zauważa, że powracają silne bóle menstruacyjne, na skórze mogą pojawić się wysypki, a stan emocjonalny staje się niestabilny. Zmiany te są szczególnie zauważalne natychmiast po zniesieniu leków hormonalnych. W rzeczywistości w ten sposób organizm walczy ze zmianami hormonalnymi. Jeśli przez wiele lat hormony pochodziły z zewnątrz, organizm przyzwyczaił się do tego, że nie muszą być wytwarzane samodzielnie. Teraz musi ponownie przywrócić tło hormonalne, a zanim tak się stanie, trzeba dać organizmowi trochę czasu. Uporządkuj mikroflorę jelitową. Tabletki wchłonęły się w jelitach, dlatego warto przywrócić prawidłową mikroflorę probiotykami. Wróć na kompletną i zbilansowaną dietę. Jest to ważne, niezależnie od tego, czy przyjmujesz hormony, czy nie. Długotrwałe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może prowadzić do niedoboru witaminy B, dlatego należy spożywać dużo świeżych owoców i warzyw, aby go uzupełnić. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz ciążę - warzywa zawierają dużo kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za podział komórek.

Bądź cierpliwa

Normalny cykl zostanie przywrócony w ciągu kilku miesięcy po odstawieniu hormonów. Jeśli jednak nie planujesz ciąży, warto jak najwcześniej rozważyć inną metodę antykoncepcji. Herbaty ziołowe Zioła mają korzystny wpływ na cykl. Nie tylko pomagają regulować cykl, ale także łagodzą ból podczas menstruacji. Możesz zrobić mieszankę Cuff, Melissa i Damiana - taka ziołowa herbata pomoże organizmowi szybciej się zregenerować. Weź suplementy magnezu. Magnez działa relaksująco na macicę. Takie preparaty można nie tylko pić, ale także wcierać w skórę (w przypadku oleju magnezowego). Lek jest lepiej wchłaniany przez skórę.

Jak zaplanować rezygnację z antykoncepcji

Głównym celem jest uczynienie procesu tak płynnym, jak to tylko możliwe, abyś mogła czuć się optymalnie, gdy twoje ciało odzyska równowagę. Oznacza to, że należy podjąć kroki przed i po aby wesprzeć i obudzić naturalne funkcje endokrynologiczne. W końcu twoje hormony spały jak długo byłaś na pigułce, lub hormonalnej wkładce domacicznej! Potrzebują czasu, aby się obudzić. Możesz nawet nie zauważyć żadnych objawów do 3-6 miesięcy po odstawieniu pigułki, kiedy twoje hormony naprawdę wrócą do życia. Wątroba Bierz leki lub zioła DIM (diindolylmethane) lub ostropestem plamistym na detoksykację i wsparcie wątroby. Pomoże to w znacznym stopniu przy PMS, wyrównując poziom estrogenu w stosunku do progesteronu i pomoże uzyskać idealne proporcje przez cały miesiąc. Twoja wątroba może skorzystać z dodatkowego wsparcia, ponieważ jest odpowiedzialna za przygotowanie hormonów do wydalenia w drodze eliminacji i ma dodatkową pracę, aby pozbyć się syntetycznego estrogenu. Nie jest tajemnicą, że pigułki i inne syntetyczne formy antykoncepcji odbijają się na wątrobie.

Zdrowe jelita

Pomogą ci probiotyki, a dodanie sfermentowanej żywności pomoże przywrócić równowagę mikrobom. Pigułka antykoncepcyjna zakłóca działanie zdrowych bakterii potrzebnych do rozwoju jelit. Może to być surowa kapusta kiszona, kimchi, marynowane warzywa, niesłodzony jogurt kokosowy i kefir. Wszystkie te potrawy i składniki - wspomogą pracę jelit.

Warto przeczytać