Charakterystyczną cechą współczesnego świata jest zakrojony na szeroką skalę ruch wyzwalający jednostkę od różnych stereotypów kulturowych, religijnych i społecznych. Istotna część tego procesu wiąże się z uzyskaniem przez kobiety wolności reprodukcyjnej. Oznacza to, że kobieta odzyskuje prawo do panowania nad własnym ciałem: do życia seksualnego, które jej odpowiada i do samodzielnego decydowania, czy jest gotowa do zajścia w ciążę, czy do przerwania niechcianej ciąży. Pod wieloma względami to pojawienie się i rozwój antykoncepcji hormonalnej pozwoliło kobietom przejąć kontrolę nad swoim ciałem.

Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania niechcianej ciąży, którą kobieta może całkowicie uregulować. Co więcej, jej skuteczność jest wyższa niż wszystkich innych opcji ochrony - oczywiście z zastrzeżeniem zasad użytkowania. Zatem ewentualna ciąża staje się czymś, na co partnerzy mają świadomy wpływ. To prawda, że takie środki antykoncepcyjne nie chronią przed infekcjami narządów płciowych - tutaj jedynym sposobem ochrony jest prezerwatywa.

Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne działają zasadniczo na tej samej zasadzie: hamują owulację i / lub zapobiegają osadzaniu się jaja na powierzchni wyściółki macicy. Wynika to z faktu, że niewielka ilość syntetycznych hormonów płciowych stale dostaje się do organizmu. Tłumienie owulacji pogrąża jajniki w sztucznie wywołanym kontrolowanym „śnie”: zmniejszają się one, a pęcherzyki przestają wydzielać komórki jajowe za nic.

Jak działają hormony

Hormony to substancje, które aktywnie wpływają na wszystkie funkcje organizmu człowieka. W większości przypadków pomagają poprawić jakość skóry i włosów, stabilizują wagę i mają wiele nieantykoncepcyjnych korzyści. Jednak w żadnym przypadku nie należy przyjmować hormonów samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Ponadto leki te nie powinny być przepisywane przez kosmetologa lub ginekologa bez skierowania na konsultację z ginekologiem-endokrynologiem. Hormony płciowe to substancje biologicznie czynne w naszym organizmie, które są odpowiedzialne za rozwój męskich lub żeńskich cech płciowych. Mamy ich dwa rodzaje: estrogeny wytwarzane są przez jajniki i od początku okresu dojrzewania tworzą kobiece cechy organizmu, odpowiadają za libido i miesiączkę. Gestageny są produkowane przez ciałko żółte jajników i korę nadnerczy i zapewniają możliwość poczęcia i kontynuacji ciąży, dlatego nazywane są „hormonami ciążowymi”.

Jak zacząć stosować hormonalne środki antykoncepcyjne

Możesz przyjmować hormonalne środki antykoncepcyjne od późnego okresu dojrzewania, kiedy ustalony jest cykl miesięczny (średnio od 16 do 18 lat), do końca miesiączki i początku menopauzy. W przypadku braku dolegliwości i przy regularnej diagnostyce profilaktycznej kobietom zaleca się przerwę w przyjmowaniu hormonów tylko wtedy, gdy jest to konieczne do zajścia w ciążę, podczas ciąży i laktacji. Jeśli nie ma przeciwwskazań, w pozostałym czasie można stosować antykoncepcję hormonalną.

Pamiętaj, że ginekolog-endokrynolog musi mieć dokładne informacje o stanie twojego organizmu, aby skutecznie dobrać lek i uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Informacje te obejmują historię - zbiór informacji o chorobach zakrzepowo-zatorowych, cukrzycy, hiperandrogenizmie i innych chorobach w twojej rodzinie - oraz badanie. Badanie powinno obejmować ogólne badanie ginekologiczne, badanie gruczołów sutkowych, pomiar ciśnienia krwi, pobranie wymazu z szyjki macicy, oddanie krwi do krzepnięcia i cukru oraz ocenę czynników ryzyka na podstawie wyników.

Warto przeczytać