W dobie najnowszych technologii medycznych mamy do wyboru szereg rodzajów i metod antykoncepcyjnych.

Rodzaje antykoncepcji

Środki antykoncepcyjne dzielą się na hormonalne i niehormonalne. Z kolei tabletki hormonalne są przyjmowane głównie doustnie. Dla maksymalnego efektu środki doustne są przyjmowane codziennie. Te środki antykoncepcyjne zawierają różne ilości hormonów. Jeśli niektóre kobiety mogą przyjmować tabletki z dużą ilością substancji hormonalnych bez konsekwencji, to dla innych pojawiają się pewne przeciwwskazania. Dzielą się na:

• Jednofazowe;

• Dwufazowe;

• Trójfazowe.

Połączone tabletki doustne

Organizm wytwarza dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen i progesteron. Połączone preparaty doustne zawierają podobne hormony, ale są pochodzenia sztucznego. Zamiast estrogenu stosuje się etynyloestradiol, a lewonorgestrel zastępuje progesteron.

Jednofazowe środki antykoncepcyjne

Jedno opakowanie zawiera tabletki, które wystarczy przyjmować codziennie przez jeden, a nawet kilka miesięcy. Progestogen i estrogen są zawarte w proporcjach, których wartość jest stała.

Środki dwufazowe

W tabletkach ilość gestagenu zmienia się w zależności od okresu cyklu miesiączkowego. W pierwszej połowie bierze się tabletki jednego koloru, w drugiej inny.

Leki trójfazowe

Ta grupa ma mniej wskazań negatywnych, ponieważ dawki estrogenu i gestagenu są ściśle regulowane w zależności od fazy cyklu miesięcznego. W każdym z trzech okresów kobieta przyjmuje środki antykoncepcyjne, pomalowane na trzy kolory. W ten sposób uzyskuje się optymalnie zbilansowany stosunek substancji hormonalnych i minimalny szkodliwy wpływ na organizm. Są przepisywane po 35 roku życia.

Niehormonalne środki antykoncepcyjne

Ich drugie imię to środki plemnikobójcze. Jeśli nie prowadzisz regularnego życia seksualnego, bardzo przydatne będą jej niehormonalne środki antykoncepcyjne. Ich działanie ma charakter lokalny, skuteczność nie jest gorsza od tabletek hormonalnych. Dziesięć minut przed stosunkiem 1 tabletkę należy włożyć jak najgłębiej do pochwy. Takie środki mają jednak pewne wady:

• niepożądane jest ich nadmierne używanie, aby nie zakłócać mikroflory narządów płciowych. Warto porównać swój stan przed i po zastosowaniu pigułki;

• wzięcie kąpieli lub prysznica bezpośrednio po stosunku i kilka godzin przed nim jest zabronione.

Ale te tabletki mają też wiele zalet:

• leki niehormonalne nie powodują zaburzeń równowagi hormonalnej;

• są wygodne w użyciu;

• nie mają prawie żadnych przeciwwskazań, z wyjątkiem indywidualnej wrażliwości na niektóre składniki powodujące patologie alergiczne;

• można je kupić bez recepty.

Pigułki po stosunku

Środki antykoncepcyjne stosuje się w ciągu pierwszych trzech dni po stosunku płciowym. Nie można jednocześnie stosować więcej niż jednej tabletki, ponieważ nasycająca dawka hormonów może spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia.

Naturalna metoda antykoncepcji.

Naturalne metody antykoncepcji różnią się od innych tym, że podczas stosunku płciowego nie stosuje się żadnych innych metod antykoncepcji, na przykład metod barierowych.

Kalendarzowa metoda antykoncepcji.

Ta metoda opiera się na założeniu, że jeśli cykl kobiety trwa 28 dni, owulacja występuje z reguły 14 dnia. Ze względu na żywotność plemników i jajeczek kobieta nie powinna uprawiać seksu bez zabezpieczenia dwa dni przed owulacją i dwa dni po niej, aby uniknąć niechcianej ciąży. Aby metoda kalendarza była jak najdokładniejsza, kobieta musi prowadzić kalendarz menstruacyjny, zwracając uwagę na czas trwania każdego cyklu miesiączkowego przez co najmniej 8 miesięcy. Kobieta powinna zidentyfikować najkrótszy i najdłuższy cykl menstruacyjny. Korzystając z metodologii obliczania przedziału czasu możliwości poczęcia, należy znaleźć pierwszy „dzień płodny” (dzień, w którym możliwa jest ciąża) według danych z najkrótszego cyklu miesiączkowego, a ostatni „dzień płodny” według danych z najdłuższego cyklu miesiączkowego.

Warto przeczytać