W rym samym momencie, w którym na rynku farmaceutycznym pojawiły się pierwsze preparaty z zakresu antykoncepcji hormonalnej jasnym stało się to, że przyszłość będzie należeć do nich. Dziś nie ma wątpliwości, że charakteryzuje je bardzo wysoka skuteczność, ta zaś sprawia, że systematycznie rośnie grupa osób chcących je przetestować. Nie oznacza to jednak, że odkryto cudowne rozwiązanie wolne od jakichkolwiek skutków ubocznych. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jak właściwie działa antykoncepcja hormonalna i czym się charakteryzuje.
Antykoncepcja hormonalna i jej rodzaje
W środkach antykoncepcji hormonalnej kluczowe znaczenie ma skład. W jednym preparacie mogą łączyć się ze sobą zarówno estrogeny, jak i gestrogeny, choć na rynku nie brakuje także takich preparatów, które opierają swoje działanie jedynie na gestrogenach. Nie jest to dziwne, skoro to właśnie druga z wymienionych grup hormonów jest tą, która rzeczywiście odpowiada za działanie antykoncepcyjne. Co ciekawe, wiele środków nie ogranicza się jedynie do antykoncepcji, co sprawia, że można dopasowywać je do indywidualnych potrzeb kobiet lecząc także szereg innych schorzeń ginekologicznych. Tu można zadać pytanie, po co w środkach antykoncepcyjnych znajdują się estrogeny, skoro nie odpowiadają one za zapobieganie ciąży. Warto zatem przypomnieć, że odpowiadają one za kontrolę krwawień z macicy. Nie bez znaczenia jest i to, że estrogeny oddziałują korzystnie na kobiecy organizm postrzegany jako całość.
Osoby zainteresowane hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi mogą przyjmować je w wielu formach. To bardzo dobra wiadomość. Bogaty wybór sprawia, że każda kobieta może dopasować metodę najbezpieczniejszą i najwygodniejszą dla siebie. Obecnie największą popularnością cieszą się doustne tabletki antykoncepcyjne i warto przypomnieć, że ich wybór nie jest wcale mały. Najbardziej klasyczny podział mówi o tabletkach jedno-, dwu- i trójfazowych. Do grupy tej zalicza się także minipigułki oraz szereg środków, które w podręcznikach określa się mianem antykoncepcji awaryjnej. Przeważnie przyjmuje się, że tabletki powinny być stosowane codziennie przez 21 dni, po czym ma miejsce siedmiodniowa przerwa. W czasie jej trwania dochodzi do krwawienia. Niektóre środki antykoncepcyjne opierają się jednak na nieco innej zasadzie. W ich skład wchodzą także tabletki placebo i to właśnie po nie kobiety sięgają podczas siedmiodniowej przerwy. Opakowania takich tabletek składają się więc z 28 sztuk, a ich producenci zalecają, aby stosować je w sposób ciągły. Z kolei minipigułki są środkami, w skład których wchodzą wyłącznie gestageny. Także one są zażywane w sposób ciągły. Wspominana już antykoncepcja awaryjna jako jedyna nie stanowi antykoncepcji stałej. Jej stosowanie zaleca się jedynie w wyjątkowych okolicznościach, po stosunku, w czasie którego nie była stosowana żadna metoda zapobiegania ciąży, a także wtedy, gdy para zdecydowała się na antykoncepcję, okazało się jednak, że antykoncepcja ta zawiodła.
Tabletki są najpopularniejszym przykładem antykoncepcji hormonalnej, z całą pewnością jednak nie są jedynym jej reprezentantem. Ostatnie lata to czas rosnącej popularności plastrów, które przykleja się do skóry przez trzy tygodnie. Zwykle zaleca się, aby plaster był wymieniany raz na tydzień, potem zaś mamy do czynienia z trwającą przez tydzień przerwą. Jeszcze inną opcją są tak zwane krążki dopochwowe. Te aplikuje się na trzy tygodnie do pochwy i podobnie, jak miało to miejsce w przypadku plastrów, przed aplikacją kolejnego konieczne jest wprowadzenie tygodniowej przerwy.
Warto przeczytać
- 22 stycznia 2021
W dobie najnowszych technologii medycznych mamy do wyboru szereg rodzajów i metod antykoncepcyjnych. Rodzaje antykoncepcji Środki antykoncepcyjne dzielą się na...
Czytaj dalej- 22 stycznia 2021
Wkładki wewnątrzmaciczne to środki antykoncepcyjne, pozwalające kontrolować płodność. Ich skuteczność jest bardzo wysoka: prawidłowo stosowane chronią od ciąży w...
Czytaj dalej