Wykonanie tatuażu to w większości wypadków decyzja na całe życie. Nim wykona się taki krok, warto go zatem gruntownie przemyśleć, rozważając wszelkie za i przeciw. Jeśli jednak po jakimś czasie tatuaż nam się znudzi lub też z jakichś względów nie będziemy chcieli posiadać go na swoim ciele, można skorzystać z opcji jakie oferuje medycyna estetyczna. Laserowe usuwanie tatuażu jest w stanie umożliwić nam całkowite pozbycie się go, jednak oczywiście nie jest to proces łatwy ani szybki. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim zaznajomić z podstawowymi informacjami, które dotyczą tego zabiegu.
Czym jest i jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu?
Laserowe usuwanie tatuażu można wykonać w rekomendowanych klinikach medycyny estetycznej. W trakcie jego wykonywania, do skóry dociera skoncentrowana wiązka światła wypuszczana z lasera. Rozbija ona barwnik, który znajduje się skórze na znacznie mniejsze cząsteczki. Jego struktura ulega zatem powolnemu zniszczeniu. Gdy cząsteczki barwnika zostają naruszone przez światło lasera, wówczas nasz organizm sam przystępuje do ich usuwania. Cały ten proces jest możliwy dzięki komórkom żernym, zwanym makrofagami. Odpowiadają one za usuwanie z organizmu przede wszystkim toksyn, ale również i innych substancji typowo szkodliwych. Skóra zaczyna się zatem złuszczać oraz regenerować, tatuaż natomiast zaczyna stopniowo blednąć, aż do całkowitego zniknięcia.
Jak długo trwa usuwanie tatuażu i jak się przygotować?
Usuwanie tatuażu nie kończy się jednak na jednej wizycie, a na kilku. Zazwyczaj rekomenduje się serię 8 zabiegów, jednak jest to ustalane indywidualnie. Wszystko zależy przede wszystkim od samej wielkości tatuażu oraz od tego, jakie kolory zostały na nim zastosowane. Najłatwiej i najszybciej usuwa się tatuaże ciemne, ponieważ pigment ten mocno odróżnia się od naturalnego odcienia skóry. Najtrudniej natomiast usunąć tatuaże wykonane jasnymi kolorami, przykładowo z domieszką barwy żółtej. Pod uwagę bierze się również głębokość tatuażu, gęstość oraz to, jak dana osoba reaguje na wykorzystanie lasera. Lasery pikasenkundowe zazwyczaj pomagają usunąć tatuaż szybciej, niż nanosekundowe.
Przed wykonaniem takiego zabiegu sprawdzane są również przeciwwskazania, do jego wykonana. Kobiety będące w ciąży nie mogą poddać się temu zabiegowi, podobnie jak i osoby borykające się z chorobami skóry, przykładowo bielactwem. Należy zatem wykluczyć ryzyko ewentualnego wykonania zabiegu.
Usuwanie tatuażu - zalecenia po zabiegu
Taki zabieg wymaga 2-3 tygodniowej rekonwalescencji. W trakcie jej trwania konieczne jest regularne zmienianie opatrunku, stosowanie kremów z wysokim filtrem (50) oraz unikanie basenów oraz saun. Wszystko to do czasu całkowitego wygojenia się rany.
Kilka godzin po zabiegu można wziąć prysznic, jednak nie powinno się kierować strumienia wody bezpośrednio na ranę.
Laserowe usuwanie tatuażu można wykonać między innymi w tej klinice medycyny estetycznej: https://klinikamurano.com/oferta_usuwanie-tatuazu_219.html.
Warto przeczytać
- 21 grudnia 2021
Na szczycie tej listy znajduje się olej z opuncji figowej, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6. Mówi się, że daje on skórze "naturalny botoks". Oleje roślinne są...
Czytaj dalej- 15 kwietnia 2021
Współcześnie sukces, uroda i zdrowie są ze sobą nierozerwalnie związane. Jednak jeśli do pewnego wieku możesz wyglądać świeżo i atrakcyjnie bez większego wysiłku, to...
Czytaj dalej