Złożone doustne środki antykoncepcyjne (COC) są obecnie najpopularniejszym sposobem zapobiegania ciąży. Niemniej, jednak jeśli w USA i Europie ponad 40% kobiet stosuje tę metodę, w Polsce jest to tylko 15%. Wynika to przede wszystkim z braku edukacji seksualnej młodych ludzi w naszym kraju, w tym edukacji w zakresie nowoczesnych metod antykoncepcji. Jednak antykoncepcja hormonalna nie ogranicza się tylko do zapobiegania ciąży. Istnieje wiele faktów świadczących o ich pozytywnym wpływie na ogólny stan zdrowia i wygląd kobiety.

Fakt numer 1. Na tle przyjmowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych (COC) zwiększa się elastyczność skóry, obserwuje się jaśniejszą i bardziej jednolitą strukturę

Zazwyczaj ta klasa leków zawiera hormony progestageny i estrogeny. To estrogen wpływa na profilaktykę zmian związanych z wiekiem w skórze - następuje poprawa jakości kolagenu oraz zmniejszenie widocznej wizualnie średnicy porów, które decydują o elastyczności skóry. Jednak nie zapominaj, że COC nie jest lekiem przeciwstarzeniowym. Żadna terapia nie może opóźnić tego procesu. To jest mit. U każdego pacjenta skóra zaczyna się starzeć, gdy jest to genetycznie nieodłączne w jej przypadku. Hormony mogą tylko chwilowo utrzymać stan skóry, działać terapeutycznie.

Fakt numer 2. Przyjmowanie COC nie tylko zapobiega starzeniu się skóry, ale także pomaga w walce z trądzikiem

Przyjmowanie leków hormonalnych pomaga w leczeniu chorób skóry. Na przykład do 54% kobiet w wieku rozrodczym (od 18 do 25 lat) boryka się z trądzikiem. Jednocześnie przyjmowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych (COC) pomaga ponad 50% kobiet całkowicie pozbyć się objawów trądziku w ciągu roku.

Fakt numer 3. Odpowiednio dobrane doustne środki antykoncepcyjne wyraźnie poprawiają kondycję włosów, ale nie zwiększają wzrostu zarostu na twarzy

Większość kobiet naprawdę zauważa spadek zawartości sebum i poprawę kondycji włosów w wyniku stosowania COC: stają się one bardziej miękkie, zdrowsze i nabierają naturalnego blasku dzięki normalizacji pracy gruczołów łojowych. Jednocześnie nie ma wzrostu porostu włosów na twarzy i ciele, czego kobiety bardzo się boją. Przeciwnie, hormonalne środki antykoncepcyjne o właściwościach antyandrogennych pomagają zmniejszyć wzrost w nietypowych dla kobiet obszarach: nad górną wargą, podbródkiem, klatką piersiową i brzuchem. Wyraźną poprawę obserwuje się po 6 miesiącach stosowania leków.

Fakt numer 4. Strach przed przybraniem kilogramów to najpopularniejszy mit, który sprawia, że kobieta odmawia przyjmowania środków antykoncepcyjnych.

Rzeczywiście, pierwsze hormonalne środki antykoncepcyjne, które pojawiły się w latach 60. i 70., miały bardzo dużo skutków ubocznych, ponieważ zawierały niesamowicie wysokie dawki hormonów. Tak więc pierwsze środki antykoncepcyjne miały tę cechę, że zatrzymywały płyn w ciele, powodując obrzęk. Jednak nowoczesne środki antykoncepcyjne, ich dawki i rodzaje hormonów nie mają nic wspólnego z zatrzymywaniem płynów. Co więcej, ostatnie badania dowodzą, że wręcz przeciwnie, stosowanie COC pozwala na zmniejszenie masy ciała, szczególnie u kobiet, które przybierają na wadze w przeddzień cyklu.

Fakt numer 5. Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko rozwoju wielu nowotworów.

Badania wykazały, że hormonalne środki antykoncepcyjne zapewniają długotrwałą ochronę przed wieloma nowotworami. Badania oceniające wpływ złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych na rozwój raka jajnika dowiodły ich ochronnego wpływu na tę chorobę. Nawet po zaprzestaniu stosowania środków antykoncepcyjnych ryzyko raka jajnika zmniejsza się przez ponad 20 lat. Ryzyko zachorowania na raka endometrium zmniejsza się o 25% co 5 lat przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Warto przeczytać