U wielu kobiet cellulit, czyli tak zwana pomarańczowa skórka, pojawia się po raz pierwszy z chwilą rozpoczęcia antykoncepcyjnej terapii hormonalnej. Czy jest to przypadek? Można tak zakładać, ponieważ antykoncepcja doustna jest przyjmowana przez kobiety w podobnym wieku. W praktyce jednak może tutaj istnieć całkiem silna korelacja.
Wpływ antykoncepcji hormonalnej na powstawanie cellulitu
Może się zdarzyć, że jednym z efektów ubocznych przyjmowania antykoncepcji w postaci tabletek doustnych będzie pojawienie się cellulitu. Bezpośrednich mechanizmów skutkujących powstaniem tego zaburzenie może być sporo. Zazwyczaj winowajcą jest fakt zatrzymywania się wody w organizmie. Wtedy mówimy o tak zwanym cellulicie wodnym. Źle dobrane tabletki hormonalne mogą prowadzić także do zaburzeń ogólnosystemowych. Takie zaburzenia odbijają się na stanie skóry i powinny być jak najszybciej zgłaszane lekarzowi. Nie należy się obawiać takich rozmów, ponieważ antykoncepcja doustna musi być odpowiednio dobrana do potrzeb każdej poszczególnej osoby. Przeciwdziałanie powstawaniu cellulitu Im szybciej zostanie podjęte działanie w przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian skórnych, tym lepsze będą efekty zmiany kursu. Zazwyczaj cellulit nie jest pierwszym objawem źle dobranej antykoncepcji i pojawia się trochę później. Dlatego wczesna zmiana złych tabletek powinna całkowicie wyeliminować ryzyko pojawienia się takiego kłopotu z czasem. Samo odstawienie tabletek nie oznacza jednak, że od razu nierównowaga hormonalna została usunięta. Organizm przez jakiś czas będzie wracał do normy. W tym czasie należy stosować odpowiednie kremy, które wspomagają regenerację skóry i zmniejszają ryzyko pojawienia się zmian cellulitowych.
Pamiętać należy także o tym, że cellulit może pojawić się także po dłuższym bezproblemowym korzystaniu z antykoncepcji. Ty tego uniknąć, należy regularnie stosować odpowiednie kosmetyki przeznaczone właśnie do walki z takimi zmianami skórnymi. Taka profilaktyka się opłaca, gdyż zwalcza także inne potencjalne źródła cellulitu, nie tylko samą antykoncepcję.
Inne metody na wspomaganie pracy skóry
Cellulit rozwija się u stosunkowo niewielkiej, ale niestety istotnej grupy kobiet, które korzystają z antykoncepcji hormonalnej, nie tylko tej doustnej. Dlatego spokojnie należy stosować środki zapobiegawcze niezależnie od tego, czy do tej pory pojawił się cellulit lub doszło do zmian skórnych. Do najlepszych praktyk zaliczamy przede wszystkim:- stosowanie kosmetyków chroniących przed powstawaniem cellulitu;- korzystanie z dobrych, pełnowartościowych produktów spożywczych;- uprawianie sportu i regularne zażywanie ruchu.
Stosowanie powyższych metod nie daje nam gwarancji, że cellulitu na pewno nie będzie, zwłaszcza przy źle dobranej antykoncepcji, ale w sposób drastyczny zmniejszają one ryzyko takiego zaburzenia. Jest ono niwelowane niemal do zera pod warunkiem, że są wykorzystywane regularnie, czyli przede wszystkim zachowujemy dobrą wagę, żyjemy aktywnie i codziennie korzystamy z odpowiednich kosmetyków.
Jeśli już cellulit się pojawił, sytuacja nie jest trudna, ponieważ jego leczenie jest znacznie trudniejsze od zapobiegania. Należy stosować wszystkie wymienione wyżej zasady życia i zachowania, jak również unikać niektórych rzeczy, które mogą zwiększać ryzyko cellulitu. Są to zwłaszcza produkty spożywcze o wysokiej zawartości cukru. Gigantycznym czynnikiem ryzyka jest też siedzący tryb życia. Szczególnie dobrym pomysłem są najzwyklejsze spacery.
Warto przeczytać
- 22 stycznia 2021
Naukowcy z Wielkiej Brytanii powiązali jednoczesne stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania i antykoncepcji hormonalnej ze zwiększonym ryzykiem...
Czytaj dalej