Najnowsze badania wykazały, że kobiety w wieku 60 lat i młodsze mają zwiększoną podatność na depresję po zawale serca w porównaniu z innymi osobami. Wyniki badania są szczególnie istotne, gdy weźmie się pod uwagę koszty opieki zdrowotnej takich pacjentów w porównaniu z pacjentami po zawale, którzy nie popadają w depresję. Wyniki badania zostały opublikowane w numerze Archives of Internal Medicine z 24 kwietnia.

Według głównego autora, dr Susmita Mallik, asystenta profesora medycyny w Emory University School of Medicine, mimo że przypadki depresji były dość powszechne wśród pacjentów z zawałem serca, młodsze kobiety wydawały się być najbardziej narażone na depresję, z odsetkiem około 40 procent obserwowanym u kobiet w wieku 60 lat i młodszych.

Uczestnikami badania było 2,498 mężczyzn i kobiet, którzy doznali ataku serca w okresie od stycznia 2003 do czerwca 2004 roku. Stwierdzono, że częstość występowania depresji wynosiła 40 procent u kobiet w wieku 60 lat lub młodszych, 21 procent u kobiet w wieku powyżej 60 lat, 22 procent u mężczyzn w wieku 60 lat lub młodszych i 15 procent u mężczyzn w wieku powyżej 60 lat.

Ponadto, biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak rasa, historia choroby i ryzyko choroby wieńcowej, szanse na wystąpienie depresji były 3,1 razy większe u kobiet w wieku 60 lat i młodszych niż u mężczyzn w wieku powyżej 60 lat.

Mallik ujawniła, że przyczyny zwiększonych wskaźników depresji u młodszych kobiet po zawale serca nie zostały jeszcze w pełni poznane. Zauważa jednak, że badanie to zwróciło uwagę na znaczenie oceny problemów psychologicznych, które często towarzyszą zawałowi serca.

Zdaniem dr Nieca Goldberg, ordynatora oddziału kardiologicznego dla kobiet w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku, młodsze kobiety są prawdopodobnie bardziej podatne na depresję, ponieważ zawał serca jest tak poważnym wydarzeniem, zwłaszcza w młodym wieku, a obawy o to, czy po zawale będą w stanie zadbać o rodzinę, zwykle zaprzątają ich umysły.

Badanie wyraźnie wykazało, że depresja ma wpływ na nawroty choroby serca i jest związana z czyimś wsparciem społecznym.

Goldberg mówi: "Kobiety muszą być w stanie dzielić się swoimi uczuciami emocjonalnymi po ataku serca, a lekarze muszą być bardziej ostrożni, aby wychwycić depresję."

Warto przeczytać