Na szczycie tej listy znajduje się olej z opuncji figowej, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6. Mówi się, że daje on skórze "naturalny botoks". Oleje roślinne są bogatym źródłem witamin, kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Chronią skórę przed zanieczyszczeniami i czynnikami zewnętrznymi, a także nawilżają ją.

Co to jest opuncja figowa?

Meksykański owoc tropikalny, figa barbarzyńska lub opuncja, jest jadalny i smaczny. W tamtych rejonach znany jest również pod nazwą "nopal". Należy do rodziny kaktusowatych. Uprawiana jest głównie ze względu na jej orzeźwiającą moc i owoce. Występuje w basenie Morza Śródziemnego i na suchych obszarach Afryki, szczególnie w Tunezji i Maroku.

Kaktus opuncji figowej osiąga wysokość około 4 metrów, a kolor owoców może być różny w zależności od odmiany: żółty, czerwony lub biały. Owoc może zawierać 300 nasion na 150g. Są one bogate w olej, który jest znany z wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Opuncja figowa zbiera plony na przełomie czerwca i lipca.

W większości produktów z opuncji figowej wykorzystuje się tylko owoce lub sok, a nasiona są często wyrzucane. Obecnie z nasion można wyprodukować olej z opuncji figowej. W ten sposób powstaje produkt bogaty we właściwości kosmetyczne, który przynosi wiele widocznych korzyści dla zdrowia włosów i skóry.

Tradycyjne zastosowania oleju z opuncji figowej

Tradycyjna medycyna ludowa wykorzystywała olej z opuncji figowej do leczenia stanów zapalnych, cukrzycy i cholesterolu. Aztekowie wykorzystywali regenerujące właściwości rośliny w leczeniu chorób skóry, takich jak oparzenia i pęknięcia.

Miejscowe ludy, zwłaszcza w Afryce Północnej, nadal stosują olej z nasion opuncji figowej do walki ze zmarszczkami. Olej z opuncji figowej jest nadal wykorzystywany do swoich tradycyjnych celów. Może być również stosowany w zabiegach odmładzających.

Przeczytaj również: Metody na naturalne piękno - kosmetyki Bio Agadir zawierające opuncję figową. Recenzja, opinia na stronie https://galeriamydelisoli.pl/

opuncja figowa

Pozyskiwanie oleju z opuncji figowej

Olej musi być wysokiej jakości i zachowywać swoje właściwości np. Bio Agadair. Nasiona opuncji figowej muszą być suszone na słońcu, a następnie tłoczone na zimno (bez rozpuszczalnika) w prasie mechanicznej. Następnie olej jest filtrowany, butelkowany i zamykany. Olej ten jest bardzo ceniony i nie należy do najdroższych. Ze względu na ilość nasion potrzebnych do wytworzenia 1 litra oleju, potrzeba około 1 miliona nasion.

Właściwości oleju z opuncji figowej

Co znajduje się w oleju z opuncji figowej?

Witamina E

Olej z opuncji figowej, jest znanym i potężnym źródłem tokoferoli (naturalnych witamin E). Chronią one DNA i błony komórkowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Kwasy tłuszczowe omega-6

Istotną cechą oleju jest wysoka zawartość niezbędnych olejów omega-6 (kwasów linolowych). W naskórku znajduje się najważniejszy tłuszcz, Omega-6. Jest on niezbędny do tworzenia bariery ochronnej skóry. Atopowe zapalenie skóry może być spowodowane niedoborem kwasu linolowego.

Kwasy tłuszczowe Omega-6 są ważne dla utrzymania nawilżenia skóry i ochrony przed promieniowaniem UV. Dlatego też produkty przeciw UV są produkowane z olejem z opuncji figowej.

Kwasy tłuszczowe omega-9

Kwas oleinowy (omega-9) jest głównym kwasem tłuszczowym występującym w nasionach opuncji figowej. Kwas ten bierze udział między innymi we wzroście i regeneracji komórek. Jest on niezbędnym składnikiem ludzkiego sebum oraz lipidów chroniących włosy. Sucha skóra i włosy są oznakami niedoboru omega-9.

Fitosterole

Te związki występujące w nasionach opuncji mają budowę chemiczną podobną do cholesterolu. Odpowiadają one za cement międzykomórkowy i sebum. Fitosterole te zwiększają "spójność", czyli wzmacniają ochronną warstwę hydrolipidową skóry.

Działanie oleju z opuncji figowej

Oleje pełnią ważną rolę w pielęgnacji skóry:

  • Nawilżanie
  • naprawcze i odżywcze
  • ochrona (przed promieniami ultrafioletowymi)
  • Olej jest kluczowym składnikiem w pielęgnacji włosów
  • Zachęca do ich regeneracji
  • Nadaje zdrowy połysk
  • Chroni włosy przed światłem i utratą koloru

Kosmetyki z olejem z opuncji figowej

Olej z opuncji figowej może być dodawany do kremów BB i CC, kremów do rąk i stóp np. Bio Agadair, a także do kremów z filtrem i produktów po opalaniu, aby zwiększyć ochronę skóry. Olej z opuncji figowej stosowany jest w produktach do pielęgnacji włosów w szamponach i maskach naprawczych lub regenerujących, a także w szamponach koloryzujących.

Warto przeczytać