Antykoncepcja hormonalna zawsze była tematem, który rodzi wiele pytań, a także odpowiedzi, które nie zawsze są uzasadnione i oparte na rozwoju nauki i medycyny. Strach, ignorancja i nieaktualne informacje często zmuszają kobiety do porzucenia optymalnej i niezawodnej dla nich metody antykoncepcji - pigułki antykoncepcyjnej.

Nadwaga

Indywidualnie dobrane hormonalne środki antykoncepcyjne nie wpływają na wagę. Starsza generacja pigułek antykoncepcyjnych o wysokiej zawartości estrogenu powodowała lekki przyrost masy ciała u niektórych kobiet, ale niezdrowe nawyki żywieniowe i brak ruchu mają znacznie większy wpływ na wagę. Odpowiednio zbilansowane hormony w połączeniu z aktywnością fizyczną pomagają w normalizacji i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Rak

Same hormony nie powodują raka. Niektóre hormony używane w tabletkach antykoncepcyjnych były pierwotnie stosowane jako leki na raka. Istnieją również badania, których wyniki pokazują, że stosowanie doustnej antykoncepcji o 60% zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika, a o 50% - na raka endometrium. Inna sprawa, jeśli organizm ma już guz hormonozależny - pod wpływem odpowiednich hormonów może się rozrosnąć.

Zakrzepy

Mit ten pojawił się u zarania rozwoju hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, kiedy zawartość w nich estradiolu była znacznie wyższa, a w badaniach brały udział kobiety palące. Obecnie ustalono, że wpływ tabletek hormonalnych zawierających estradiol na kobiety palące i niepalące jest znacząco różny. Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne mają na celu zminimalizowanie ryzyka zakrzepicy, a do wyboru jest szeroki wybór leków, nawet dla kobiet, które palą. Jednak lekarze zalecają kobietom rzucenie palenia - ten niezdrowy nawyk sam w sobie przyczynia się do zakrzepicy.

Trądzik, nadmiar włosów

W dzisiejszych czasach odpowiednia antykoncepcja hormonalna nie powoduje trądziku ani porostu włosów. Jednak ten mit ma swoją historyczną podstawę: w pierwszych lekach stosowano progestyny (syntetyczne progesterony), które miały nie tylko właściwości progesteronu; u niektórych kobiet mogą działać jak męskie hormony płciowe - androgeny. Progestyny spowodowały wzrost aktywności gruczołów łojowych i pojawienie się trądziku, a także wzrost owłosienia. Teraz istnieje możliwość wyboru takich leków, w których progestyna ma właściwości antyandrogenne, dlatego takie tabletki antykoncepcyjne są z powodzeniem przyjmowane nie tylko w celu antykoncepcji, ale także w leczeniu trądziku i hirsutyzmu (nadmiar włosów).

Libido

Na libido, czyli popęd seksualny, składa się wiele czynników społecznych, psychologicznych i fizycznych. Wpływ środków antykoncepcyjnych na popęd seksualny jest często przesadzony i pigułki są najłatwiejsze do obwinienia za obniżone libido. Powinieneś jednak porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem - może wybierzesz bardziej odpowiedni lek z szerokiej gamy środków antykoncepcyjnych.

Płodność

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie zmniejsza płodności. Wręcz przeciwnie: czasami w leczeniu niepłodności stosuje się środki antykoncepcyjne - jeśli pozwolisz organizmowi odpocząć od owulacji przez kilka cykli, to po zastosowaniu tabletek płodność może się zwiększyć niż wcześniej. Ten mit mógł się pojawić, ponieważ płodność naturalnie spada z biegiem lat - kobiety w wieku powyżej 30-40 lat rzadziej zachodzą w ciążę.

Przerwa

Dziesiątki lat temu, kiedy kobiety przyjmowały duże dawki środków antykoncepcyjnych, musiały długo czekać po zaprzestaniu ich przyjmowania na powrót naturalnego cyklu miesiączkowego. Dlatego rozpowszechniła się opinia o pożądanej przerwie, podczas której rozpoczęła się naturalna miesiączka i dawała pewność, że wszystko jest w porządku.

Warto przeczytać