Środki plemnikobójcze

Czym są i jak działają

Środki plemnikobójcze to substancje mające na celu unieruchomienie i zniszczenie plemników. Mogą występować w postaci kremów, żeli, globulek, pianek, tabletek, itp. Substancje obecnie stosowane w środkach plemnikobójczych to: nonoksynol-9, oktoksynol-9, chlorek benzalkonium oraz menfegol.

Środki te wprowadza się do pochwy 10 – 30 minut przed stosunkiem płciowym. Galaretki, kremy oraz pianki są skuteczne przez około 8 godzin, natomiast tabletki i globulki jedynie przez około godzinę.
Stosowanie środków plemnikobójczych nie powoduje żadnych poważnych działań niepożądanych ani problemów zdrowotnych.

Środki plemnikobójcze nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto badania kliniczne wykazały, że bardzo częste stosowanie środka plemnikobójczego zawierającego nonoksynol-9 lub nonoksynol-11 podrażnia błonę śluzową pochwy, a tym samym może prowadzić do zwiększenia ryzyka zakażenia HIV i innych zakażeń wirusowych.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania środków plemnikobójczych może być nadwrażliwość na składniki preparatów, która występuje u około 1-5 % osób stosujących tę metodę.

Skuteczność

Środki plemnikobójcze nie są zbyt skuteczną metodą antykoncepcji. Wskaźnik Pearla waha się między 18 a 31.

Co zrobić, by metoda była skuteczna

Aby metoda była skuteczna należy ściśle przestrzegać zaleceń, co nie zmienia faktu, że w porównaniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi nie jest to zbyt skuteczna forma antykoncepcji.

Komu polecana jest ta metoda

Ze względu na niską skuteczność stosowanie środków plemnikobójczych zalecane jest jedynie w sytuacjach, gdy inne metody są niedostępne.

Prezerwatywy dostępne w Polsce

Środki plemnikobójcze wydawane są w aptekach bez recepty. Na polskim rynku dostępne są następujące preparaty: Patentex Oval N, Kolpotex-oval, Kolpotex-230, Preventex N, ich ceny wahają się od ok. 20 do ok. 35 zł.

Zalety

  • niedroga, środki dostępne bez recepty;
  • prosta w użyciu;
  • pod kontrolą kobiety;
  • nie powoduje żadnych poważnych działań ubocznych ani problemów zdrowotnych.

Wady

  • mało skuteczna metoda antykoncepcji;
  • ściśle związana ze stosunkiem płciowym;
  • bardzo częste stosowanie środka plemnikobójczego zawierającego nonoksynol-9 lub nonoksynol-11 podrażnia błonę śluzową pochwy, a tym samym może prowadzić do zwiększenia ryzyka zakażenia HIV i innych zakażeń wirusowych;
  • nie chroni przed zakażeniem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.